Weetos Vs. Cheerios (Which is Best?)

Weetos and Cheerios look pretty similar, so you could be forgiven for thinking they’re nutritionally similar too, but is one better than the other, and are they healthy enough to be a breakfast cereal staple?

In this article, I’ll be comparing the two kinds of cereal head-to-head to find out what’s the difference between the two when it comes to ingredients, nutrition, and cost to help you make an informed decision on which is best for you and your family.

Read on to find out which cereal wins the comparison, and help us out by voting for which one you prefer so we can find out which is best for taste.

Ingredients Comparision

Starting with the ingredients comparison and to confirm the cereals I’m comparing are; The Weetabix Food Company Weetos and Nestlé Multigrain Cheerios.

The comparison table below shows Weetos main ingredient is wholegrain wheat and wheat flour, whereas Multigrain Cheerios are made from various grain flours.

Both kinds of cereal have added sugar, salt and various vitamins and minerals to make them a healthier breakfast option for consumers.

Weetos IngredientsCheerios (Multigrain) Ingredients
Wholegrain Wheat (49%), Wheat Flour, Sugar, Maltodextrin, Fat Reduced Cocoa Powder, Salt, Potassium Chloride, Flavouring, Calcium Carbonate, Niacin, Iron, Riboflavin (B2), Vitamin B6, Thiamin (B1), Folic Acid, Vitamin D, Vitamin B12.Cereal Grains (Whole Grain Oat Flour (29.6%), Whole Grain Wheat (29.6%), Whole Grain Barley Flour (17.9%), Whole Grain Corn Flour (2.1%), Whole Grain Rice Flour (2.1%)), Sugar, Wheat Starch, Invert Sugar Syrup, Molasses, Vitamins and Minerals (Calcium, Vitamin C, Niacin, Iron, Pantothenic Acid, Folic Acid, Vitamin D, Vitamin B6, Riboflavin), Sunflower Oil, Salt, Colours: Carotene and Annatto; Caramelised Sugar Syrup, Antioxidant: Tocopherols
weetos on the left and Cheerios on the right to show the difference between the two

Weetos Vs. Cheerios Nutritional Comparison

Moving onto the nutritional comparison and to keep things fair and accurate, I’ll be comparing each nutritional category on a weight-for-weight basis, which is a 30g manufacturer recommended serving.

Best for Calorie Content

The calorie content of a serving of Weetos and Multigrain Cheerios are very similar, however of the two, Weetos are slightly lower in calories per serving than Cheerios.

It’s worth noting that this difference is very small with only 3kcal difference between the two.

Cereal TypeCalories Per 30g Serving
Weetos112kcal
Multigrain Cheerios115kcal

Best for Carbohydrate Content

Because Weetos and Cheerios are both predominately made from wheat flour and other grains they’re not a low-carbohydrate option, but if this is something you’re tracking, of the two Multigrain Cheerios are slightly lower in carbs (2g less) than Weetos.

Cereal TypeCarbohydrates Per 30g Serving
Weetos23g
Multigrain Cheerios21g

Best for Sugar Content

Sugar content is often an important factor for consumers when choosing a breakfast cereal, especially when it’s a cereal aimed at kids.

Both Weetos and Multigrain Cheerios contain just over a teaspoon of sugar per 30g serving, but of the two, Weetos contain 0.4g more, so there’s not much difference between the two.

Cereal TypeSugars Per 30g Serving
Weetos5.7g
Multigrain Cheerios5.3g

Best for Protein Content

Again, there’s not much difference between Weetos and Cheerios when it comes to protein and neither cereal can be classed as particularly high in protein, but of the two, Weetos contain slightly more per serving.

Cereal TypeProtein Per 30g Serving
Weetos2.6g
Multigrain Cheerios2.8g

Best for Fat Content

Both Weetos and Cheerios are low fat breakfast cereal options, with Multigran Cheerios containing a little more fat and saturated fat per serving, however these are nominal amounts.

Cereal TypeFat Per 30g ServingOf Which is Saturated Fat
Weetos0.6g0.2g
Multigrain Cheerios1.4g0.3g

Best for Fiber Content

Although it could be easy to assume from the cereal names that these are high fiber choices, neither can be classed as high-fiber, but they’re a better option when compared to corn or rice based alternatives.

Of the two, Multigrain Cheerios contain 0.6g more dietary fiber per serving than Weetos, making them the better option in this category.

Cereal TypeDietary Fibre per 30g Serving
Weetos2.1g
Multigrain Cheerios2.7g

Best for Sodium/Salt Content

Weetos and Multigrain Cheerios have a small amount of added salt, with Cheerios containing more per serving than Weetos which are calssed as low in salt.

Cereal TypeSodium/Salt per 30g Serving
Weetos0.05g
Multigrain Cheerios0.25g

Best for Vitamins/Minerals

As with most breakfast cereals, Weetos and Multigrain Cheerios are fortified with added vitamins and minerals to help consumers to get towards their reccominded daily amounts (reference intake %).

Although both kinds of cereal contain a number of added vitamins and minerals, of the two, Weetos contain higher values in more nutritional categories.

Vitamin/Mineral TypeWeetos Amount Per Serving/Reference Intake %Cheerios (Multigrain) Amount Per Serving/Reference Intake %
Vitamin D1.3mcg0.75mcg / 15%
Calcium158mg / 20%
Iron3.6mg3.8mg / 27%
Thiamin (B1)0.28mg / 25%
Riboflavin (B2)0.36mg / 25%0.28mg / 20%
Vitamin B60.36mg / 25%0.29mg / 21%
Vitamin C12mg / 15%
Vitamin B120.63mcg / 25%
Niacin4.2mg / 25%3.5mg / 22%
Folic Acid51mcg49mcg / 25%

*mcg = microgram (1000th of a milligram) / mg = milligram (1000th of a gram)

Best for Flavor/Texture

When it comes to choosing the best cereal for flavor, this is a subjective question, so we need to do a poll to get a wider public opinion.

Please help us by voting for your favorite – Weetos or Cheerios, and once you vote, the winner so far will be revealed (no personal information required to vote).

Which do you prefer?

Best for Price

Because Weetos and Multigrain Cheerios are sold in different box sizes, I’ve worked out the cost per 100g.

Below are the average prices for each cereal based at the time of writing this article (please note prices may vary depending on where you shop and offers at the time).

Weetos

  • Weetos 500g box = £2.50 / 100g = £0.50

Multigrain Cheerios

  • Cheerios 700g box = £3.50 / 100g = £0.50
  • Cheerios 390g box = £2.70 / 100g = £0.69

Based on this information, Cheerios and Weetos both cost 50p per 100g for a family box of cereal, but smaller boxes of Cheerios cost the equivalent of 69p per 100g.

Becauses there’s no other pack sizes of Weetos to compare, there’s not enough data to confirm a clear winner.

Overall Winner & Summary

All nutritional categories have now been compared and it’s been a very close contest throughout, so we have – joint winners.

Weetos are slightly lower in calories and fat, lower in salt and higher in vitamins and minerals, whereas Cheerios are lower in carbs, sugar and are slightly higher in protein and fiber.

Ultimately, it all comes down to which you like best and which nutritional categories are most important to you – hopefully the data in this article can help you decide.

Comparison CategoryWinner (Weetos or Multigrain Cheerios)
Best for Calorie ContentWeetos
Best for Carbohydrate ContentMultigrain Cheerios
Best for Sugar ContentMultigrain Cheerios
Best for Protein ContentMultigrain Cheerios
Best for Fat ContentWeetos
Best for Fiber ContentMultigrain Cheerios
Best for Salt ContentWeetos
Best for Vitamins/MineralsWeetos
Best for PriceUnclear
Overall WinnerJoint Winners

Related Articles

I hope this article has helped you to find the information you were looking for; you might also find the following articles helpful too:

Weetos Vs. Coco Pops (Which is Better?)

Weetabix or Oatibix (Which One is Better?)

References Used for this Article

To ensure the nutritional information used in this article is accurate, I have used data from the manufacturer; the links below contain the source information:

Weetos (The Weetabix Food Company) Manufacturer Nutritional Information

Cheerios (Nestlé) Manufacturer Nutritional Information